KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 7212108
*
nr 721 2108
Eric Heinertz
(1908-1965), Sverige
Gouache, Eric Heinertz (1908-1965), fågel, 37x43
Eric Heinertz, född 1908 i Basel, död 1965 i Tyresö, svensk målare och tecknare.
Följerätt
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 24 oktober 2011
kl 18:02:32
- Konstnär/Designer
Eric Heinertz
Eric Heinertz, född 1908 i Basel, död 1965 i Tyresö, svensk målare och tecknare.
Läs mer om Eric Heinertz
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller djurmotiv eric heinertz fågel fågelmotiv fåglar gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:47
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:14
-
4151 Akvarell
Gunnar Pettersson (f. 1947), Sverige. "Havsörnar"...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:34
*
Eric Heinertz
Eric Heinertz, född 1908 i Basel, död 1965 i Tyresö, svensk målare och tecknare.
Läs mer om Eric Heinertz
nr 721 2108
Eric Heinertz
(1908-1965), Sverige
Gouache, Eric Heinertz (1908-1965), fågel, 37x43
Eric Heinertz, född 1908 i Basel, död 1965 i Tyresö, svensk målare och tecknare.
Följerätt | |
---|---|
Utgick |
|
Sista tid för bud online: |
måndag 24 oktober 2011 |
- Konstnär/Designer
Eric Heinertz
Eric Heinertz, född 1908 i Basel, död 1965 i Tyresö, svensk mÃ¥lare och tecknare.Läs mer om Eric Heinertz
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller djurmotiv eric heinertz fågel fågelmotiv fåglar gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:47 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:24 -
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:14 -
4151 Akvarell
Gunnar Pettersson (f. 1947), Sverige. "Havsörnar"...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:34